Aktualności

Spot „Porozmawiaj ze mną” – Andrzej Piaseczny otrzymał nagrodę w kategorii Edukacja!

Zgłosiliśmy Andrzeja Piasecznego do nagrody w kategorii Edukacja do Konkursu Gwiazdy Dobroczynności. Spot był próbą pokazania, że Polski Język Migowy jest językiem, jak każdy inny. Chcieliśmy dotrzeć do jak największej ilości ludzi z informacją, że jest używany w Polsce, jest piękny i bogaty. Wkład miało wiele osób – organizatorzy, Anna Sacha i Iwona Cichosz, reżyser i scenograf, Kalina Alabrudzińska, a także aktorzy: Andrzej Piaseczny, Łukasz Nowicki, Marcin Cejrowski, Michał Danilewicz, Mateusz Petromichelis, Konrad Pondo, Kamil Zatorski, Marek Śmietana. Premiera odbyła się 23 września w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Sama Gala Gwiazd Dobroczynności odbyła się w sobotę 7 lutego. Zwyciężcą w kategorii Edukacja został Andrzej Piaseczny, który nam pomagał w realizacji i promocji spotu! Bardzo byliśmy z tego powodu szczęśliwi!

foto Krzysztof Kuczyk/ www.kuczyk.com źródło: fanpage Gwiazdy Dobroczynności

foto Krzysztof Kuczyk/ www.kuczyk.com źródło: fanpage Gwiazdy Dobroczynności

Naszą misją jest promocja i ochrona kultury Głuchych i Polskiego Języka Migowego. Mamy nadzieję, że zostanie zauważone, jaki jest cenny dla nas. Chcielibyśmy, aby świadomość jego znaczenia dla Głuchych wzrosła. Dzięki waszemu wsparciu nasz cel jest bliżej :)

Spot można obejrzeć poniżej:

Jego przesłanie jest wciąż aktualne. Więcej informacji na temat Kampanii „Porozmawiaj ze mną” można znaleźć na stronie internetowej: www.porozmawiajzemna.pl

 

Po premierze spotu – miejsce koncertu Signmarka

Jest już po premierze spotu Porozmawiaj ze mną. Było bardzo przyjemnie. Przyjechała Fundacja Kultury bez Barier, Fundacja ECHO, byliśmy oczywiście my, jako prowadzący premierę. Przyjechali aktorzy, reżyser, byli organizatorzy. Zainteresowane osoby mogły przyjść i posłuchać naszych wrażeń i opinii, dowiedzieć się, jak wyglądała praca na planie filmowym. Można było też dowiedzieć się, czym jest Polski Język Migowy oraz czemu jest on taki ważny dla Głuchych. Głównym punktem programu był oczywiście pokaz spotu, który bardzo wszystkim się spodobał. Już niedługo będą zdjęcia, oraz oczywiście sam spot „Porozmawiaj ze mną” zostanie opublikowany w internecie!

Tymczasem dzisiaj wieczorem zapraszamy na koncert gluchego fińskiego rapera, Signmarka, oraz grupy Młodzi Migają Muzykę, który odbędzie się w klubie Sztuki i Sztuczki na ul. Szpitalnej 8A o godzinie 19:30. Zapraszamy!

Porozmawiaj ze mną

Kilka miesięcy przygotowywań zaowocowało wyprodukowaniem spotu kampanii społecznej „Porozmawiaj ze mną”. Jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni z efektu naszej pracy, zapraszamy do oglądania!

PJM to prawdziwy, żywy i pełnowartościowy język, w tym tygodniu warto zwrócić na niego większą uwagę, Głusi mogą być dumni ze swojego języka, a my z efektów naszej współpracy.

To dopiero początek, a nie koniec.

Międzynarodowy Tydzień Głuchych

Już jutro zaczyna się Międzynarodowy Tydzień Głuchych! Jest to tydzień, w którym Głusi na całym świecie organizują festyny, marsze, i spotkania, na których przypominają o swoich prawach językowych, o prawie do edukacji dwujęzycznej, przypominają o swoich problemach i osiągnięciach. W Polsce również odbędzie się kilka wydarzeń z tej okazji – premiera spotu Porozmawiaj ze mną, występ Signmark i Młodzi Migają Muzykę, konferencja Głusi Mają Głos, impreza Deaf Talent. Serdecznie zapraszamy na wszystkie! Może wiecie jeszcze o innych wydarzeniach, które warto rozreklamować i na nie pojść?

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Głuchych oraz nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Głuchych w niedzielę Zarząd Fundacji KOKON składa wszystkim Głuchym i głuchym najlepsze życzenia.

Miss Deaf Poland 2013

Już po wielkiej imprezie Miss Deaf Poland 2013. Mieliśmy wielką przyjemność współorganizować ją z Organizacją Niesłyszących Słabosłyszących Internautów – ONSI (http://www.onsi.pl). Zajmowaliśmy się częścią artystyczną, oraz sprawami organizacyjnymi i promocją. Było naprawdę fantastycznie – uroczystość w Teatrze Palladium przebiła wszystkie oczekiwania. Wystrojeni goście, garnitury, sukienki – tak wyglądało oczekiwanie na wyboru Najpiękniejszej Głuchej.

Podczas Gali kandydatki zaprezentowały się w różnych strojach, pokazały swoje talenty i urodę. Oceniało je międzynarodowe Jury, które miało ciężkie zadanie. W międzyczasie występował nasz zespół teatralny. Przedstawiliśmy spektakl pt. „Cień Historii Głuchych”, który był teatrem cieni połączonym ze slajdami, oraz artystyczną pantomimą. Wystąpiliśmy również z poezją PJM, którą można znaleźć m.in. na naszym Fanpage na facebooku :)

Miss Deaf Poland została Małgorzata Krawczyk, I Vice-Miss Żaneta Molka. Gratulujemy!

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia zdjęć – autorami są Anna Kudra, oraz Eric Daloz – galeria poniżej (kliknij na zdjęcie):

GALERIA
dsc_2146

Konferencja „Głusi wczoraj i dziś: Historia Głuchych na przełomie XIX i XX wieku”/ Conference „The Deaf yesterday and today: The History of the Deaf at the turn of the 19th and 20th century”

Instytut Historii Głuchych Surdus Historicus organizuje konferencję. Zostaliśmy poproszeni o wsparcie i pomoc w promocji, z przyjemnością to robimy. Warto przyjść! Poniżej film i informacje na temat konferencji.

Konferencja ma być poświęcona kwestiom życia codziennego środowiska Głuchych na przełomie XIX i XX wieku, a zarazem działaniom różnych organizacji pozarządowych na rzecz wspomnianej grupy społecznej w tym okresie. Celem jest ukazanie problemów, nurtujących tę społeczność zarówno w okresie minionym, jak i w obecnym. Przedstawione zostaną również sylwetki działaczy na rzecz środowiska Głuchych, którzy walczyli o lepsze jutro.

Celem całej konferencji jest uznanie i szacunek wobec działaczy i ich przyjaciół, którzy budowali dziedzictwo kulturowe i społeczne, walczyli o „lepsze jutro” (które staje się naszym udziałem) i dalsza walka o poprawę życia dla potomnych. Chcemy również promować dialog międzykulturowy między światem Głuchych i słyszących, które są nierozerwalnie powiązane ze sobą, promować tradycje i różnorodność językowo-kulturową w Europie.

W czasie konferencji jest także planowana wystawa artystyczno-historyczna, związana z życiem Głuchych na przełomie XIX i XX oraz w XXI wieku. Będą to prace fotograficzne, graficzne i malarskie, wykonane przez artystów Głuchych.

W tym roku ONSI obchodzi Jubileusz 10-lecia konkursów miss. Dokładnie 10 lat temu w Warszawie odbył się pierwszy Finał Miss. Podobne konkursy odbywają się na całym świecie. Teraz, po 10 latach ONSI postanowiło zorganizować imprezę w teatrze. Zaprosili nas tez do udziału w organizacji. Jako Fundacja zajmujemy się programem artystycznym, a także wspieramy Stowarzyszenie ONSI w realizacji – jeden z organizatorów, Marek Śmietana, jest naszym wolontariuszem :)

Serdecznie zapraszamy wszystkich na Finał Konkursu Miss, który odbędzie się w teatrze Palladium przy ulicy Złotej w Warszawie (przecznica Marszałkowskiej) w dniu 12 października 2013 roku. Planujemy wiele atrakcji. W przerwach konkursu odbędą się występy teatralne, taneczne i po raz pierwszy pokaz poezji w PJM.

Teatr mieści 600 osób. Finał odbędzie się w godzinach od 14.00 do 17.00. Po nim odbędzie się impreza do białego rana w klubie Lucid (CH Blue City, al. Jerozolimskie 179), który pomieści 1000 osób. W klubie planujemy zabawy, niespodzianki i konkursy! Do wygrania nagrody!

Na załączonym wideo można obejrzeć wnętrze teatru klubu oraz informację o wydarzeniu w PJM.

Premiera filmu „The Hammer”

Fundacja we współpracy ze stowarzyszeniem ONSI, Fundacją Kultura Bez Barier, oraz Instytutem Polskiego Języka Migowego organizuje pokaz filmu „The Hammer” w Warszawie. Film to oparty na faktach dramat sportowy o głuchym zapaśniku. Zdobył on wiele nagród na festiwalach w USA. Przedstawia życie Matta Hamilla – głuchego zapaśnika i zdobywcę tytułu mistrza kraju w zapasach. Film jest niezwykle inspirujący dla każdego – czy to głuchego, czy słyszacego. Poniżej reklama – zapraszamy do obejrzenia i zachęcamy do przyjścia na pokaz. Bilety można rezerwować wysyłając e-mail na adres kinowawa@onsi.pl. Główny organizator – ONSI – planuje pokazy w całym kraju. Następny najbliższy pokaz odbędzie się w Krakowie.

Rada Języka Migowego – informacja

 

Dziś smutny dzień – wczoraj, 7 grudnia 2012 roku powołano Radę Języka Migowego, w której nie ma ani jednej osoby Głuchej.

Najpierw chcielibyśmy wyjaśnić, czym jest Rada i jakie są jej cele. Otóż niedawno, 1 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa o języku migowym, w której między innymi zapisano, że powstanie taka rada i zostały określone jej cele. Ustalono, że w jej skład będzie wchodzić 21 osób, w tym część stanowić będą przedstawiciele ministerstw i rządu, a część powołana zostanie przez Głuchych, stowarzyszenia i fundacje, które będą składać wnioski o przyjęcie ich kandydatów do Rady. Postawiono jej kilka celów. Między innymi jest to opiniowanie ustaw i rozporządzeń. Na przykład, jeśli posłowie napiszą ustawę, która dotyczy m.in. Głuchych, mogą zwrócić się do Rady o jej zaopiniowanie. Innymi słowy, Rada będzie wspierać posłów w pisaniu ustaw dostosowanych do Głuchych. Ponadto celem Rady będzie też organizacja konferencji i seminariów poświęconych PJM, SKOGN i SJM, a także ogólne ustalanie standardów komunikacji migowej, tego, gdzie i jak ma być stosowana, na przykład w szpitalach, czy urzędach.

Na początku roku, po wejściu ustawy w życie rząd wystosował ogłoszenie z naborem kandydatów do Rady. Zgłoszono ponad 100 kandydatów, którzy byli zarówno słyszący, jak i głusi, byli profesjonalistami, fachowcami, czy też zajmowali się badaniem języka migowego.

Niedawno ogłoszono wyniki naboru. Na liście członków Rady nie znalazł się ani jeden Głuchy, są tam same osoby słyszące. Pracują one z głuchymi i niesłyszącymi, głuchoniewidomymi, są również badacze języka migowego. Wszyscy oni są specjalistami. Niestety problem polega na tym, że nie ma tam ani jednej osoby Głuchej.

Jest nam z tego powodu przykro. Uważamy, że w sprawach dotyczących Głuchych głos powinni zabierać Głusi. Powinni mieć możliwość włączenia się w dyskusje na temat ich potrzeb i spraw. Nie powinno być tak, że o wszystkim decydują osoby słyszące.

Dlatego też, Zarząd Fundacji zdecydował, że podejmie działania w celu wyjaśnienia kilku pytań. Zadamy pytania Ministerstwu, które powołało Radę, czym kierował się wybierając kandydatów do Rady, jakie były powody wybrania takich osób, jakie wybrano, z jakich powodów nie wybrano Głuchych kandydatów do Rady.

Ponadto napiszemy do Rzecznika Praw Obywatelskich. Ustawa o języku migowym jest bezpośrednio związana z Głuchymi, więc Rada też powinna być. Niestety, w Radzie nie ma nikogo, kogo bezpośrednio dotyczy Rada. Uznajemy to za dyskryminację Głuchych i się na to nie zgadzamy. Chcemy poprosić Rzecznika, aby przyjrzał się Radzie i pomógł w tej sprawie.

Jest nam przykro, że po raz kolejny środowisko Głuchych zostało źle potraktowane. Oczekiwaliśmy na ogłoszenie wyników naboru z niecierpliwością, mając nadzieję, że jako Głusi będziemy mieli w niej swojego przedstawiciela, osobę, która sama jest z środowiska i najlepiej zna nasze potrzeby. Niestety nie udało się to. Teraz więc prosimy i mamy nadzieję, że ministerstwo jednak zdecyduje, by w skład rady weszła osoba Głucha.

Zarząd Fundacji

List otwarty STPJM do redakcji portalu Migam.pl

Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego wystosowało list otwarty do redakcji portalu Migam.pl, w którym przedstawiło swoje uwagi na temat niektórych wypowiedzi i tez zawartych w artykułach wydawanej przez nich gazety.

List można przeczytać tutaj.